Więzienna - Piekarnia z Misją

O NAS

130 letnie Więzienie
pachnące czarnym chlebem

Piekarnia Więzienna jest umiejscowiona w budynku byłego więzienia pruskiego wybudowanego w 1887 roku, które pełniło rolę więzienia do marca 2018 roku. Do zakończenia II Wojny Światowej właścicielem gruntów było państwo niemieckie a od 1 października 1947 roku więzienie formalnie funkcjonowało jako więzienie karno – śledcze.

Więzienna - Piekarnia z Misją

Więzienna piekarnia pierwszy chleb na zakwasie wypiekła 15 marca 2020 roku w dniu Świętego Klemensa patrona piekarzy. Stało się to po wielu miesiącach zmiany funkcji kuchni więziennej na piekarnię. Piekarnię Więzienną prowadzi przedsiębiorstwo społeczne zatrudniające osoby niepełnosprawne a także osoby potrzebujące pomocy. Przedsiębiorstwo społeczne to Spółdzielnia Socjalna Dobra Ekonomia, które działa pod okiem piekarza, dyplomowanego mistrza Artura Chlebka Ziemackiego.

Chleby więzienne wyłącznie na naturalnym zakwasie

W Więziennej Piekarni wypiekane są chleby wyłącznie na naturalnym zakwasie. Choć w piekarni prowadzi się matkę żytnią, matkę pszenną i matkę sampszową to szczególną uwagę piekarze poświęcają chlebom z mąki żytniej jasnej T720 i z mąki razowej T2000. Chleby żytnie na zakwasie wyrabiane są z 100% zaczynu żytniego fermentowanego w formach ze szlachetnej stali kawasoodpornej przez wiele godzin, którego początkiem są bakterie probiotyczne nazywane przez mistrza Artura Ziemackiego – żywą matką żytnią. Zakwas żytni jest przefermentowanym połączeniem wody i mąki żytniej razowej. A dzięki piekarskiej obserwacji i doświadczeniu powstają na bazie naturalnego zakwasu żytniego receptury chleba 100% żytniego, który posiada wiele witamin, makro i mikroskładników oraz długo utrzymuje świeżość.

Samo zdrowie w więziennych chlebach żytnich na naturalnym zakwasie

Chleb żytni z Więziennej Piekarni przygotowywany jest z naturalnego zakwasu, którego naturalna fermentacja usuwa liczne związki rakotwórcze a także wzmacnia system odpornościowy człowieka. Naturalna fermentacja zastosowana w więziennej piekarni zachowuje kwas foliowy zawarty w mące a w samym zakwaszanym cieście wytwarzają się witaminy z grupy B (B1, B2, B6) oraz niacynę i wspomniany kwas foliowy. Jednym z kluczowych właściwości zdrowotnych fermentacji mlekowej jest zwiększenie przyswajalności ważnych pierwiastków (magnezu, potas, cynku, fosforu, wapnia, żelaza)

 

Niech cała Polska pachnie chlebem

Wszystkie chleby powstają pod okiem mistrza piekarskiego. Dewizą mistrza Artura Chlebka Ziemackiego są słowa “Niech cała Polska pachnie Chlebem”. Artur Ziemacki w 1996 roku został piekarzem,  w 2010 roku został piekarzem z mobilnym piecem chlebowym, w 2016 roku uzyskał dyplom mistrzowski a w 2020 uruchomił na Warmii i Mazurach Więzienną Piekarnię w mieście Bartoszyce. Artur Chlebek Ziemacki ostatnią dekadę (2010 – 2020) poświęcił na prowadzenie kilkuset warsztatów i pokazów pieczenia chleba w wielu gminach i miastach Polsce i Europie (Expo 2015, Mediolan).

Chleb do paczkomatu

Rok 2020 pokazał jak ważne jest życie ludzkie a co za tym idzie długoterminowa inwestycja w zdrowie. Dlatego Więzienni Piekarze połączyli mistrzowskie motto “Niech cała Polska pachnie Chlebem”, szybko rozwijającą się technologią e-commerce oraz długą świeżość żytniego chleba na naturalnym zakwasie. Tak powstały Chlebopaki (Breadpacki) czyli idea zdrowego chleba żytniego odbieranego z paczkomatu.

Atuty chleba z Więziennej Piekarni

Jedzenie chleba żytniego na naturalnym zakwasie zamawianego w Więziennej Piekarni mieszczącej się na Warmii i Mazurach to:

 • dbanie o zdrowie swoich najbliższych,
 • pewna inwestycja we własne zdrowie,
 • długa świeżość uzyskana dzięki naturalnym składnikom,
 • naturalna receptura (woda, mąka żytnia i sól),
 • wyjątkowo zapakowane chleby nadające się na prezent dla najbliższych,
 • smak dzieciństwa i młodości dla naszych seniorów,
 • otrzymanie wyjątkowego dedykowanego bochenka chleba,
 • chleb wypiek pod okiem Artura Chlebka Ziemackiego – mistrza z pasją,
 • wsparcie przedsiębiorstwa społecznego z misją prowadzącego Więzienną Piekarnię,
 • krótka dostawa w bezpiecznych i naturalnych opakowaniach.
Koszyk
 • No products in the cart.
0